Tidskrift om sex och politik
Tidskrift om sex och politik
Notis

Polsk läkare dömd för aborter

POLEN. Den polske läkaren Jerzy Gawronski har dömts till ett års villkorlig dom och 1 000 euro i böter (cirka 9 000 kr) för att ha hjälpt två kvinnor att genomför illegal abort, skriver den polska tidningen Gazeta. Under rättegången dömdes även en sjuksköterska för medverkan till abort och en av de aktuella kvinnornas mamma för anstiftan till abort.

Jerzy Gawronski kommer inte att överklaga domen, men sade under rättegången att han genomförde aborterna för att bistå personer i en svår situation.

– Jag väntar på att lagen ska ändras så att kvinnor kan få göra abort av sociala och ekonomiska skäl, sade han.

Polska kvinnor får bara göra abort om hennes liv eller hälsa är i fara, om fostret är skadat eller om graviditeten är följden av våldtäkt eller incest.

Text: Ottar red.

Fler artiklar

Artiklar

Vad kämpar ni för?

»Omsorg är motsatsen till våld«  SHAHAB AHMADIAN FÖRBUNDSORDFÖRANDE FÖR MÄN Kallar ni er feminister? – Ja. Vi utgår från en

Artiklar

Feministiska framtider

»Jag sätter hopp till de sociala rörelserna« TIINA ROSENBERG Professor emerita i teatervetenskap och genusvetenskap, medgrundare av Feministiskt Initiativ, aktuell